8.7 SZTYLET - kris

pochodzenie: Jawa Środkowa, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w (przed 1896 r.)

wymiary: długość całkowita 42 cm

surowiec: metal, drewno

Kris prosty o głowni z widocznym wzorem „pamorowym”, rękojeści drewnianej z pierścieniem z mosiężnej blachy u podstawy. Pochwa drewniana z okuciem metalowym z mosiężnej blachy, typu blewehan, górna część pochwy wrangka typu gayaman charakterystyczna dla Yogyakarty.

Najbardziej charakterystyczną indonezyjską bronią białą, jest kris, czyli sztylet obosieczny o prostym lub falistym ostrzu. Kris w obecnej formie pojawił się na Jawie około XII-XIV w. Jawajczycy przypisują mu specjalną moc zawartą w kształcie i wzorze ostrza. Jego kształt nawiązuje do mitycznego stwora, naga, przypominającego węża i wywodzącego się z mitologii indyjskiej. Symbolika ta odnosi się zarówno do ostrzy prostych – wyraża wtedy węża w spoczynku, jak i falistych – wyrażających węża w ruchu.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Mariana Raciborskiego w czasie swojego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (18 803/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.