Polskie poznawanie świata

8.15 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek

8.15 MARIONETKA Z TEATRU wayang golek

nazwa: Buta Terong

pochodzenie: Jawa Zachodnia, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w (przed 1896 r.)

wymiary: wysokość całkowita 67 cm

surowiec: drewno, tkanina

Tułów i głowa marionetki zielone, rzeźbione w drewnie, polichromowane, spódnica batikowa, bluzka perkalowa.

Szczególnym rodzajem postaci, występujących w wayang golek, są bohaterowie typu buta (bhuta). W przedstawieniach wayangowych często przybierają postać demonicznych, nieporadnych olbrzymów. Jednym z nich jest Buta Terong (inaczej Butoterong). Nazwa pochodzi od nosa w kształcie bakłażanu (wyjątkowo długi i okrągły kształt). Posiada również dwa rzędy kłów i duże, czerwone oczy. Ubrany jest w batikowy sarung  oraz perkalową bluzę.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Mariana Raciborskiego w czasie jego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (19 027/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz. Tenerowicz Eleonora, Marionetki teatru wayang golek w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w: Renata Lesner-Szwarc (red.), Odcienie Indonezji, Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2014.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.