12.1 KOSZULA

pochodzenie:  Kraj Nadmorski, państwo – Federacja Rosyjska

datacja: II połowa XIX wieku

wymiary: wysokość 40 cm, szerokość 98 cm

surowiec: rybie skóry 

Koszula uszyta z wyprawionych skór ryb. Typ odzieży ochronnej dla dziecka. Kurtki-peleryny ze skór rybich chroniły odzież wykonaną z futra przed wodą, wilgocią i wiatrem, stanowiąc niezbędny ekwipunek zwłaszcza podczas wypraw na akweny wodne. Skóry rybie, odpowiednio spreparowane i natłuszczone, zszywano za pomocą ścięgien jelenia lub renifera. Odzież ta cechowała się dużą wytrzymałością i trwałością. Odpowiednio używana – posiadająca stały kontakt z wodą (wilgocią) – przez wiele lat zachowywała swoje wodoodporne, nieprzepuszczające właściwości. Przechowywana w nienaturalnych (muzealnych) warunkach, pomimo upływu ponad 140 lat od momentu jej wykonania, nadal jednak zachowuje swe właściwości. Koszula wykonana została przez mieszkańców dorzecza Amuru, rzeki stanowiącej naturalną i zarazem kulturową granicę pomiędzy Rosją a Chinami.

Eksponat pozyskał w terenie Benedykt Dybowski, przed 1876 rokiem, jest jednym z nielicznych zachowanych z czasów jego badań prowadzonych na zesłaniu (w latach 1864-77). Dybowski pozyskał go albo w 1869 roku podczas wyprawy kierowanej przez gen. Skałkowa poruszającej się rzekami Amur (osiągając jego ujście do Morza Ochockiego) oraz Ussuri i Szyłka, albo w latach 1872-75, podczas ponownych, znacznie dłuższych badań prowadzonych na tym obszarze. Ten unikatowy obiekt wykonany został najprawdopodobniej przez Nanajów (Goldów) lub Nani (Oroczan).

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (24 212/MEK)

 

Źródła:

Dybowski Benedykt – Pamiętniki od roku 1862 począwszy do roku 1878, Lwów 1930.

Istoriko-etnograficzeskij atlas Sibiri, Moskwa - Leningrad 1961.

W kraju Goldów i Oroczonów wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (marzec-czerwiec 2015).

http://www.wroclaw.pl/syberia-w-muzeum-etnograficznym

 

Opracował: Jacek Kukuczka

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.