12.10 RĘKAWICE

pochodzenie: grupa etniczna Ewenowie lub Ewenkowie, Kamczatka, państwo –  Federacja Rosyjska

datacja: koniec XIX wieku

wymiary: długość 23 cm, szerokość 12,5 cm

surowiec: skóra

Para rękawic skórzanych noszonych przez kobiety, gdy na półwyspie Kamczackim temperatura pozwala na zakładanie odzieży z miękkiej i lekkiej skóry irchowej. Rękawice stanowią dopełnienie tradycyjnego stroju kobiet Ewenów lub Ewenków (koczowników i pasterzy reniferów, docierających w małych grupach aż na płn.-wsch. krańce Azji). Uszyte ręcznie ze skóry irchowej łączonej z naszywanymi aplikacjami z sukna i paciorków szklanych. Odzież Ewenów i Ewenków, czyli tak zwanych „narodów tunguskich”, cechuje się bogatym zdobnictwem z użyciem barwnych nici, paciorków szklanych, aplikacji z futra renifera lub jelenia.

Ewenowie są ludem z grupy tunguskiej (ewenkijskiej), od wieków trudniący się koczowniczym pasterstwem, a ich kultura i sposób życia oparte są o hodowlę reniferów. Istnieje przysłowie: „Jest ren, jest Ewen. Nie ma rena, nie ma Ewena”. To właśnie przywiązanie do tradycyjnego, koczowniczego trybu życia oraz do hodowli renifera wyróżnia ich do dziś dnia spośród licznej wspólnoty ludów zaliczanych do grupy ewenkijskiej. Na przestrzeni wieków, Ewenowie spychani byli na odległe tereny północno-wschodniej Azji, gdzie zasiedlili tereny obecnej Republiki Sacha (Jakucji), Obwodu magadańskiego, Czukockiego Okręgu Autonomicznego oraz Kraju Kamczackiego (Kamczatki). Zmuszeni do egzystencji w skrajnie nieprzyjaznych, ekstremalnie zimnych rejonach tundry i lasotundry, nigdy nie byli zbyt liczni. Obecną populację Ewenów szacuje się na około 20 tysięcy osób

 

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (30 576(1-2)/MEK).

 

Źródła:

Dybowska Maria – Kamczatka i jej ludy autochtoniczne w fotografii, tekstach i eksponatach Benedykta Dybowskiego, Warszawa 2003.

Kuczyński Antoni – Ludy dalekie a bliskie, Wrocław 1989.

Istoriko-etnograficzeskij atlas Sibiri, Moskwa - Leningrad 1961.

Sieroszewski Wacław – 12 lat w Kraju Jakutów, Warszawa 1900.

 

Opracował: Jacek Kukuczka

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.