Polskie poznawanie świata

9.11 PUDEŁKO NA PAŁECZKI

9.11 PUDEŁKO NA PAŁECZKI

nazwa: Suzeotong

pochodzenie: grupa etniczna Koreańczycy, Seul, państwo - Republika Korei

datacja: poł. XX w.

wymiary: 25 x 1,9 x 2,4 cm

surowiec: drewno

Do przechowywania mosiężnych pałeczek służyły niewielkie podłużne pudełka. Kunszt ich wykonania świadczył o statusie społecznym osoby posiadającej. Współcześnie pałeczki nadal są w użyciu, trudno jednak znaleźć w sprzedaży pudełka na ich przechowywanie. W restauracjach pałeczki są składowane w szufladach  specjalnie do tego celu skonstruowanych stolików. Pałeczki koreańskie różnią się nieco od japońskich czy też chińskich. Mają one czworokątny przekrój, co niewprawnemu użytkownikowi może sprawić pewien problem.

Eksponat został pozyskany podczas wyjazdu studyjnego „Sieroszewski 2015”, zakupiony w antykwariacie Gold House w Insadong (Seul).

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Az/16/a-b).

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.