Polskie poznawanie świata

7.6 ŁUK DO RZUCANIA KAMIENI

7.6 ŁUK DO RZUCANIA KAMIENI

pochodzenie: Goroka, Eastern Hoghland, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: początek XX w.

wymiary: 142 x 3,5 x 8,5 cm

surowiec: drewno, włókna roślinne

 

Łuk przeznaczony do miotania kamieni. Łęczysko wykonane z kija, podwójna cięciwa wykonana z naturalnego sznurka.  Przy cięciwie płócienne gniazdo na wyrzucany kamień. Rękojeść łęczyska opleciona jasnym sznurkiem.

Łuk do rzucania kamieni przypisywane jest terenom Highland. „Górale Highlandów” to dumni i pełni godności wojownicy. Poznać ich można po krępej budowie ciała i bujnym zaroście (broda u mężczyzn). Tradycyjny strój męski składa się z szerokiego pasa plecionego z włókien roślinnych lub kory wycięty w geometryczne wzory. Z przodu dolną część ciała zasłania draperia z siatki, z tyłu wiązka zielonych liści zamocowana do pasa. Głowa zazwyczaj przykryta siatkową czapką zastępowaną podczas uroczystości pióropuszem. Za pasem zatknięta kamienna siekierka służąca również jako broń. Na ramieniu torba bilum służąca do przenoszenia potrzebnych przedmiotów. Broń wojownika to przede wszystkim łuki i strzały, oszczepy, włócznie oraz duże owalne tarcze.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy prawdopodobnie zakupiony od uczestnika Goroka Show w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/29)

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

http://documents.mx/download/link/encyklopediabroni.

http://www.podroze.pl.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.