7.13 NASZYJNIK

pochodzenie: grupa etniczna I-Kiribati, wioska Poland, wyspa Kiritimati, państwo - Republika Kiribati, Mikronezja

datacja: pocz. XXI w.

wymiary: średnica wisiora 7 cm, obwód naszyjnika 69 cm

surowiec: muszle porcelanki

Naszyjnik wykonany ręcznie z rzędu muszli nanizanych ściśle na plastikową żyłkę. Noszony przez ważne dla mieszkańców osoby przybywające do wioski w dowód uznania i szacunku. Obecnie często darowany przybyszom podczas opuszczania wioski.

Wykonany w wiosce Poland, jednej z osad znajdujących się na wyspie Kiritimati (zwanej też Wyspą Bożego Narodzenia). Obecnie zamieszkała przez ponad 400 osób. Prawdopodobnie wioska została tak nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego z amerykańskiego statku przewożącego koprę. Trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych, pomógł im rozwiązać problem, w dowód wdzięczności osadę nazwano Poland. W 1995 r. zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Stanisława.

Według Dariusza Zdziecha wioska została założona ok. 1916 r. przez zarządcę Malinowskiego, dawnego żołnierza/policjanta z Polski, pracującego u ojca Rougier. Francuski ksiądz, wydzierżawił wyspę od Brytyjczyków by zasadzić na niej setki tysięcy palm kokosowych, z których pozyskiwano koprę. Do dnia dzisiejszego w wiosce Poland pozyskuje się koprę z palm kokosowych sprzedając ją zagranicznym firmom, także z Europy.

Eksponat pozyskany na wyspie Kiritimati przez Dariusza Zdziecha w roku 2012, przekazany w darze dla Muzeum Miejskiego w Żorach.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/65)

 

Źródła:

http://poland-helps-poland.pl/.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poland_(Kiribati).

 

Opracowali: Lucjan Buchalik, Dariusz Zdziech

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.