7.26 OZDOBA Z PIÓR

pochodzenie: okolice Port Moresby, National Capital District, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: I poł. XX w.

wymiary: 30 cm

surowiec: pióra kazuara

 

Pióropusz wykonany ręcznie z piór kazuara. Pióropusz o małej średnicy, w kształcie płomienia świecy. Pióra barwy brunatno-czarnej; powiązane u podstawy sznurkiem naturalnym.

Kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius) – gatunek ptaka z rodziny kazuarów (Casuariidae) zamieszkujący tereny północno-wschodniej Australii i Nowej Gwinei. Duży ptak, którego wysokość dochodzi do 1,8 m, a masa ciała sięga
85 kg. Zamieszkuje okolice zbiorników wodnych, doskonale pływa i wysoko skacze, ma dobry słuch. Wiedzie samotny tryb życia i jest płochliwy. Ptaki te zagrożone są wyginięciem. Rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei łapią młode kazuary i hodują je dla mięsa, które stanowi dla nich przysmak. Z ich kości wyrabiają sztylety i ostrza do strzał. Kazuary trzymane w klatkach są bardzo niebezpieczne dla człowieka.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy prawdopodobnie zakupiony w okolicach Port Moresby w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/6).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

Dworczyk Wojciech – My dzicy Papuasi, Warszawa: Czytelnik, 1975.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazuar_hełmiasty.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.