6.7 PAŁKA 2

pochodzenie: Australia Centralna

datacja: II poł. XIX w.

wymiary: 68 cm

surowiec: drewno

Drewniana pałka w kształcie laski o powierzchni pokrytej wypalanym ornamentem geometrycznym. Pałka wykonana z jednego kawałka drewna. Głowicę tworzą dwa niewielkie zgrubienia, koniec ścięty prostopadle do osi symetrii pionowej pałki.

Rdzenne ludy zamieszkujące tereny Australii zdobiły drobne drewniane przedmioty użytkowe oraz broń techniką rytowania. Linearne wzory najczęściej o geometrycznej formie i symbolicznym znaczeniu wykonywano przy pomocy prostych narzędzi z kamienia łupanego, muszli, twardego drewna lub zębów oposa. Nierzadko posługiwano się rylcem z zębów trzymając za kawałek szczęki, w którym on tkwił. W wyryte wzory wcierano naturalne pigmenty zmieszane z tłuszczem. Używano głównie czerwonej ochry, rzadziej żółtej, białej glinki kaolinowej, czerni z tlenku manganu oraz czasami zielono-niebieskiego barwnika mineralnego uzyskiwanego poprzez starcie glaukonitu. Bogate, dekoracyjne motywy miały często charakter zarówno użytkowy jak i rytualny, były różne u poszczególnych wspólnot plemiennych.

Eksponat pozyskał w terenie Marcel Karol Łukowicz w latach 1891-95. Obok praktyki lekarskiej interesował się etnografią czego wyrazem są zebrane przez niego eksponaty: bumerangi, łuki, tarcze. Wszystkie te przedmioty w relacji córki M.K. Łukowicza, były darem krajowców w podziękowaniu za bezpłatne leczenie i dowodem ich przyjaźni. W 1962 r. zakupiony przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od Jana Łukowicza.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 10 624).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME.

Buhler Alfred, Terry Barrow, Charles P. Mountford, Sztuka Oceanii i Australii, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1989.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.