6.10 BUMERANG 2

pochodzenie: Australia Centralna

datacja: połowa XX w.

wymiary: 72 x 6 cm

surowiec: drewno

Bumerang wykonany ręcznie z jednego kawałka drewna o kształcie zbliżonym do kija hokejowego, barwionego na całej powierzchni czerwoną ochrą. Na płazach ramion bumerangu widoczne resztki malatury geometrycznej w kolorze białym i żółtym. Biała malatura wykonana techniką kropkową, żółta o charakterze falowanych linii.

Bumerang w kulturze Australii to coś więcej niż łukowato wygięty kawałek drewna. Bumerang jest symbolem tęczy, a także węża tęczowego, który jest ważnym zwierzęciem w kulturze aborygenów. Jego łuk łączy niejako przeciwieństwa, symbolizuje związek miedzy ziemią, a niebem, przeszłością a teraźniejszością. Może brać ponadto udział w obrzędach – uderzanie o siebie dwoma bumerangami może być rytmicznym akompaniamentem. Z racji wędrownego trybu życia Aborygenów bumerang może posłużyć jako narzędzie do kopania, łyżka, zabawka dostarczająca rozrywki.

Eksponat zakupiono (za pośrednictwem Internetu) w antykwariacie w Australii.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/60).

                         

Źródła:

http://www.ethnicartpress.com.au/.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.