6.16 CZURINGA

pochodzenie: Nowa Południowa Walia, państwo - Australia

datacja: II połowa XIX w.

wymiary: 35 x 5,7 cm

surowiec: kamień

Przedmiot w kształcie podłużnego walca, wykonany z rodzaju twardego piaskowca lub bazaltu. Uformowany obróbka ręczną, powierzchnia porowata, kolor naturalny ciemnobrązowy.

Czuringa (słowo to pochodzi z języka Arandów, w języku polskim zwana także warkotką) jest instrumentem muzycznym wykonanym z drewna lub kamienia, płaski, owalny lub czasem okrągły. W myśl przekonań Aborygenów jest to rzecz, w której manifestuje się moc duchów. Arandowie – jedna z aborygeńskich grup etnicznych – wierzą, iż czuringa jest jednym z wcieleń (obok elementów krajobrazu) przodków. Każdy dorosły członek grupy posiada własną czuringę, przechowywaną w  jaskini lub pustym drzewie. Każdemu nowo narodzonemu dziecku przydziela się czuringę odpowiedniego totemu, która wcześniej należała do jakiegoś zmarłego, co ma być gwarantem reinkarnacji.

Istnieją jednak poważne wątpliwości czy prezentowany obiekt jest istotnie  czuringą czy też bliżej nieokreślonym kamieniem obrzędowym lub zwykłym rozcieraczem. Wątpliwości budzą bowiem rozmiary przedmiotu oraz jego ciężar.

Brak dokumentacji w karcie katalogu naukowego nie pozwala określić sposobu, miejsca i czasu nabycia eksponatu.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (sygn. 13 376).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Robert A. Dul.

 

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.