Polskie poznawanie świata

Niemcewicz patriota

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Niemcewicz patriota


Przyczyny powrotu do Polski
„Każdego obywatela pierwszą jest powinnością być pożytecznym społeczeństwu, w którym się urodził. Póki trwała Polska, starałem się powinności tej zadosyć uczynić, gdy rozszarpana została, i ja stałem się wygnańcem, mniej było ważnym, gdziem wlókł smutne me życie. Lecz dziś, gdy tak silnie zajaśniały nadzieje, gdy, ciągnąc z szczęśliwymi i zwycięskimi chorągwiami Francji, powstały z popiołów i łączyły się orły polskie, gdy ziomkowie, znani z cnót i obywatelstwa swego, prace i majątki swe tym świetnym poświęcali nadziejom, zostawać odległym, obojętnym, gnuśnym, choć już w wieku podeszłym, jeżeli nie występkiem, szpetną byłoby zakałą”.

Powrót
Postanowił wrócić do Polski, choć w Ameryce zostawiał żonę. Ta obiecała, że gdy Polska odzyska niepodległość, wtedy przyjedzie do kraju swego męża. Na początku maja Niemcewicz spakował najpotrzebniejsze rzeczy - zostawiając w Elisabethtown niemal wszystko, co przywiózł z Polski ostatnim razem - i z żoną i pasierbem udał się do Nowego Jorku. Odpłynął do Francji 7 maja 1807 roku na pokładzie statku „Acknomak”. Zuzanna Niemcewiczowa swa posiadłość w New Jersey nazwała na cześć męża Ursino. Ta nazwa zachowała się do dziś i tam tez do dziś istnieje zbiór polskich pamiątek po Julianie Ursynie Niemcewiczu, które przeszły pod opiekę jego pasierba Piotra Keana i jego potomstwo.

Niemcewicz z kolei, swoje dobra w podwarszawskim Ursynowie, gdzie osiadł w 1822, planował nazwać Ameryka.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.