Polskie poznawanie świata

Pierwszy pobyt

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Pierwszy pobyt

Philadelphia - plan miasta i okolic, 1777 rok.

Podróż do Stanów Zjednoczonych. Niemcewicz wraz z Tadeuszem Kościuszką wypłynęli z Bristolu, pod koniec czerwca 1797 roku statkiem „Adriana”. Do Filadelfii dotarli 18 sierpnia.


Pierwszy pobyt w Stanach Zjednoczonych
W połowie 1797 wyjechał wraz z Kościuszką do Ameryki i przebywał tam do lipca 1802. Początkowo mieszkał w Filadelfii, gdzie 20 kwietnia 1798 wybrano go na członka Towarzystwa Filozoficznego, a po wyjeździe Kościuszki w 1799 odbył czteromiesięczną podróż do pn.-wsch. stanach USA, od Marylandu na południu po Vermont i Maine na północy. Po wyjeździe Kościuszki do Paryża, Niemcewicz udał się 8 maja 1798 roku, w podróż po ówczesnych Stanach Zjednoczonych, która trwała do sierpnia i prowadziła przez Charleston i Bristol w Rhode Island, Norwich w Connecticut, Albany i Nowy Jork. W jej trakcie nie tylko kontaktował się i przyjaźnił z wieloma wybitnymi Amerykanami, pilnie obserwując ich życie polityczne i obyczaje, ale interesował się również życiem Indian. W podróżach swoich i pisanym przez siebie dzienniku zajmował się, oprócz najbliższych sobie zagadnień politycznych i historycznych, także szeregiem innych dziedzin. Czynił obserwacje etnograficzne, geograficzne i przyrodnicze, zbierał okazy przyrodnicze, np. herbarium, oraz szkicował okazy kultury materialnej Indian, np. ich „canoe", a także zwierzęta amerykańskie. Zajmował się także geologią, spisywał minerały wszelkich odmian.

Był niezmordowanym podróżnikiem, nie zrażały go żadne niewygody. Zawsze chciał obejrzeć wszystko po drodze. Wszystko go interesowało.

Porównania z Polską nasuwały się Niemcewiczowi na każdym kroku- w wyglądzie i zachowaniu ludzi, w polach, lasach, krajobrazie.

Zwiedził północne, centralne i częściowo południowe stany (dotarł do jedenastu stanów, nie był tylko w dwóch: Północnej i Południowej Karolinie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.