Polskie poznawanie świata

Wyprawy w Andy

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Wyprawy w Andy

Mapa: Podróże Ignacego Domejki w latach 1838-1889. Na podstawie: W. i T. Słabczyńscy „Słownik podróżników polskich”, Warszawa, 1992, s. 91.

Poznawanie kraju (mapa geologiczna kraju). Już od początku swego pobytu w Chile, Ignacy Domeyko, sam oraz niekiedy w towarzystwie swoich uczniów, wyruszał na wyprawy poznawczo-geologiczne w Andy.


W pierwszej kolejności spenetrował kopalnie w Huasco i Copiapó oraz departamenty Ovalle i Combarbalà. Ignacy Domeyko przekraczał Andy w poprzek kilkakrotnie, co pozwoliło mu poznać je bardzo dobrze (także pod względem budowy geologicznej), od prowincji Atacama na północy do prowincji Osorno na południu. W trakcie tych podejmowanych prze siebie wypraw odkrył między innymi żyły złota w Cauquenes i srebra w Arqueros. Z podróży przywoził zawsze wiele okazów geologicznych: próbek skał, skamielin i minerałów. Publikował liczne artykuły w czasopismach francuskich, niemieckich i chilijskich. Przez współczesnych uczonych chilijskich nazywany jest „prekursorem geologii” w Chile.

Plonem licznych wypraw terenowych Domeyki była też opublikowana przez niego w 1846 roku pierwsza mapa geologiczna Chile w skali 1: 250 000.    

Po przeniesieniu się do Santiago kontynuował swoje geologiczne podróże badawcze. Dokonywał też przy tej okazji kolejnych odkryć, między innymi złóż saletry na pustyni Atacama czy złóż węgla w prowincji Valdivia.

Okres wakacji szkolnych Domeyko przeznaczał na podróże po Andach na obszarze całego niemal kraju. Opisy tych podróży są barwne i wnikliwe, a to, co dotyczy w nich geologii, dziś jeszcze może być źródłem informacji. Do nich należy m.in. opis słynnego złoża El Teniente, które do dziś jest jednym z największych porfirowych złóż miedziowo-molibdenowych.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.