Polskie poznawanie świata

Podróż do Chile

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Podróż do Chile

Mapa: Podróże Ignacego Domejki w latach 1838-1889. Na podstawie: W. i T. Słabczyńscy „Słownik podróżników polskich”, Warszawa, 1992, s. 91.

Ignacy Domeyko opuścił Paryż 31 stycznia 1838 roku. 9 lutego w angielskim porcie Falmouth wsiadł na statek „Spey”. Przez Maderę i Wyspy Kanaryjskie, dotarł do Rio de Janeiro, a następnie do Buenos Aires.


Dalej już podróżował dyliżansami poczty konnej. Podróżował ze wschodu na zachód, w poprzek kontynentu. Wrażenia z podróży oceanicznej i wyprawy lądowej przez pampasy argentyńskie do Andów i dalej przez przełęcz Uspallata dp Coquimbo opisał w artykule „Czteromiesięczna podróż z Paryża do Chile w 1838 roku”, który został opublikowany w dodatku miesięcznym do „Czasu” (Kraków, 1857, t. 5-6). Już podczas tej pierwszej podróży poczynił wiele obserwacji geologicznych, etnograficznych głównie poczynionych na pampasach argentyńskich oraz wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Wypowiadał się również z oburzeniem przeciwko występującemu tam niewolnictwu oraz dyskryminacji Indian. W czerwcu 1838 roku dotarł do miasta La Serena – celu swej podróży.

Podróż do Chile trwała cztery miesiące. Trasa jej wiodła do Londynu, stamtąd przez Azory, Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Bahia, Rio de Janeiro do Buenos Aires, dalej zaś w kilka koni przez Mendozę, przełęcz Punta de Vacat i dolinę Aconcagua do Coquimbo.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.