Polskie poznawanie świata

Rezultaty podróży

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Rezultaty podróży

Araukanie. Kobieta i mężczyzna, ok. 1890 roku, autor: Gustavo Milet Ramírez (1860–1917).

Ignacy Domeyko po powrocie z wyprawy do Arakanii utworzył w La Serena Muzeum Etnograficzne poświęcone kulturze Araukanów, Patagończyków i innych grup indiańskich.


Napisał również książkę „Araucania y sus habitantes”, która ukazała się w 1845 roku w Santiago. Książka miała wiele wydań, przetłumaczono ją też na francuski, angielski i niemiecki. Polskie tłumaczenie pod tytułem „Araukania i jej mieszkańcy” ukazało się w 1860 roku w Wilnie.

W pracy swej Domeyko przedstawił bardzo pochlebny obraz Indian i zadeklarował się jako ich gorący obrońca. Książka spotkała się z żywych oddźwiękiem w społeczeństwie chilijskim. Zaniechano wysłania ekspedycji wojskowej i Araukanie cieszyli się jeszcze przez kilkadziesiąt lat wolnością (do 1884 roku). Domeyce powierzono misję zorganizowania i prowadzenia instytucji mającej na celu pokojową penetrację Araukanii i pozyskanie jej mieszkańców dla wspólnoty chilijskiej. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.