Polskie poznawanie świata

Uczczenie pamięci

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Uczczenie pamięci

Pomnik Ignacego Domeyki na cmentarzu w Santiago, 2010 rok, autor: Penarc.

- Na cmentarzu w Santiago w 1902 roku odsłonięto pomnik ku czci Ignacego Domeyki.


 

- W 1952 roku (w sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin) na domu Domeyki w Santiago, przy ulicy Cueto 584, w murowano tablicę pamiątkową.

- Puerto Domeyko leżące nad jeziorem Llanquihue - największym w Chile. Był to najdalej na południe wysunięty punkt, do którego dotarł w czasie swojej wyprawy do Araukanii.

- Cordillera de Domeyko (Góry Domajki) – duże pasmo górskie stanowiące zachodni grzbiet  Andów, nazwę górom nadał rząd chilijski.

- dwa noszące jego imię mniejsze miasta w prowincjach Atacama i Antofagasta

- Cerro Domeyko – szczyt Domeyki

- Imię jego noszą także ulice w Santiago, La Serena i Valdivii oraz kopalnia saletry na pustyni Atacama.

- Alcide d’Orbigny, francuski paleontolog, nazwał skamielinę małża Nautilus domeykus

- A. Dufrénoy nazwał amonit jurajski Ammonites domeykanus,

- W. Haidinger nazwał odkryty w 1841 roku przez Domeykę minerał arsenian miedzi domeykit

- R.A. Philippi nazwał odmianę lisa chilijskiego Canis domeykanus. 

- Jedna z odmian fiołka nosi nazwę Viola Domeykoana.

- Jedną z planetoid nazwano (2784) Domeyko - planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 130 dni w średniej odległości 2,24 j.a. Została odkryta 15 kwietnia 1975 roku w Cerro El Roble Astronomical Station przez Carlosa Torresa

Nazwisko lub imię Domeyki upamiętniono także w nazwach paleontologicznych, głównie mezozoicznych taksonów ustanowionych w XIX w. na podstawie okazów z Chile przekazanych europejskim uczonym przez Domeykę: (amonit Amonites domeykanus Bayle i Coquand, łodzik Nautilus domeykus d'Orbigny, ramienionogi Terebratula ignaciana d'Orbigny i Terebratula domeykana Bayle i Coquand. Oprócz tego jego nazwisko pojawia się w nazwach pterozaura Domeykodactylus), Domeykos - jurajskiej ryby kostnoszkieletowej z rzędu Pachycormiformes, i Domeykosaurus - nieformalnej nazwy nieoznaczonych rodzajów dinozaurów z epoki późnej kredy (Tytanozaury);

- Jego nazwiskiem nazwano gatunek pająka Lycinus domeyko Goloboff, 1995.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.