Polskie poznawanie świata

Obrona ludności tubylczej

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Obrona ludności tubylczej

Araukanie, „The earth and its inhabitants”, 1882, s. 530.

Domeyko zajął się ludnością dyskryminowaną, chcąc wskazać rządowi chilijskiemu drogi prowadzące do właściwego administrowania Araukanią, do naprawy egzystencji Indian oraz stosunków między nimi a rządem.


Realizacje tego zadania widział poprzez nawrócenie Indian na wiarę chrześcijańską. Przy tym wszystkim usprawiedliwiał hiszpańskich konkwistadorów, których nazywał „rycerstwem szukającym obszerniejszego dla Hiszpanii świata, a dla kościoła nowych poddanych”. Dostrzegał jedynie krzywdę czyniona Araukanom przez rząd chilijski w okresie jemu współczesnym.

Nie umiał dostrzec dążenia Araukanów do zachowania swojej tożsamości. Jego postawa wynikała  z jednej strony - podziwu dla bohaterstwa, a z drugiej - podporządkowania wielu spraw wierze katolickiej.

Jednak wobec radykalnej polityki rządu , zmierzającej do zlikwidowania, nawet na drodze zbrojnej, dążności Araukanów do utrzymania niepodległości, Domeyko stanął po stronie ludu ciemiężonego.

Książka „Araucania i sus habitantes” była apelem o uszanowanie wolności, głosem w obronie praw Indian, protestem przeciwko gwałtom i uciskowi silniejszych wobec słabszych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.