Teksas

Mapa Texasu i części Nowego Meksyku, z 1864 roku, autorstwa S. A. Mitchella Juniora Mitchell, S. A., „Mitchell's New General Atlas Containing Maps of the Various Countries of the World, Plans of Cities, Etc., embrace

Do 1821 roku, czyli do czasu uzyskania niepodległości przez Meksyk, Teksas był posiadłością hiszpańską. Potem wszedł w skład nowopowstałego państwa. Ogromne tereny Teksasu były w dużej mierze niezamieszkane i traktowane jako ziemie niczyje.


Aby zmienić tę sytuację, Meksykanie namawiali Amerykanów do osiedlenia się w Teksasie. Sprzedawano ziemie na bardzo korzystnych dla osadników warunkach. Wymagano jednak od osadników przyjęcia zwierzchnictwa rządu meksykańskiego, uznania języka hiszpańskiego za oficjalny język kraju, i wykazania się przynależnością do kościoła rzymskokatolickiego. Na terytorium Teksasu pojawiły się jednak setki kolonizatorów, którzy nie respektowali żadnego z warunków nałożonego przez Meksyk. W 1829 roku w odpowiedzi na jawne lekceważenie administracji Meksyku przez kolonizatorów oraz ich żądania do uznania ich ziem za niezależne, rząd meksykański wprowadził zakaz dalszej emigracji ze Stanów Zjednoczonych. Było już jednak za późno. Z wielką siłą ruszyła fala nielegalnych osadników, wywołując zbrojne zatargi pomiędzy stronami, które z kolei doprowadziły do wybuchu powstania w 1835 roku. Zbrojne oddziały osadników wyparły jednak przeważające ich liczebnie wojsko meksykańskie (bitwa pod San Jacinto) i 1 marca 1836 roku Teksańczycy ogłosili powstanie Republiki Teksasu z Samem Houstonem jako prezydentem. Rząd meksykański nie uznał tego państwa i w rejonie przygranicznym jeszcze przez 10 lat trwały zbrojne incydenty. USA w 1837 roku uznały państwo Teksas, ale separatystyczne działania amerykańskich osadników w Teksasie popierały jedynie nieoficjalnie. Jednak pod naciskiem opinii publicznej Biały Dom z czasem zaczął coraz bardziej oficjalnie wspierać powstańców, a w 1845 roku, przychylając się do wielokrotnie ponawianej prośby mieszkańców Teksasu, Kongres USA proklamował Teksas jako 28 stan USA. Doprowadziło to do wojny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi, która zakończyła się traktatem podpisanym w 1848 roku, w Guadalupe Hidalgo, na mocy którego Meksyk uznał (między innymi) amerykańskie prawo do Teksasu. Nastroje separatystyczne w Teksasie pojawiły się znowu w czasie wojny secesyjnej. W 1861 roku Teksas wystąpił z Unii, jednocześnie odmawiając akcesu stanu do Konfederacji. Liczono bowiem, że Teksas znów stanie się niepodległym państwem. Po zakończeniu wojny secesyjnej w 1965 roku, Teksas znalazł się jednak w granicach Stanów Zjednoczonych.

W 1836 roku populacja Teksasu liczyła około 15 tys. ludzi (wg innych źródeł nie sięgała 40 tys.). Do roku 1860 wzrosła do 604.215 (w tym 182.921 to niewolnicy). Tylko w latach 50-tych przybyło mniej więcej 400 tys. ludzi.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.