Polskie poznawanie świata

Początek emigracji

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Początek emigracji


W połowie XIX wieku wielu Europejczyków wyjeżdżało do Nowego Świata. Formalności i dokumenty załatwiali agenci emigracyjni, którzy reprezentowali linie okrętowe. W rejencji opolskiej, pierwsi agenci emigracyjni pojawili się w 1852 roku.


Największym jednak bodźcem do emigracji pierwszych polskich chłopów do Ameryki stały się listy ojca Leopolda Moczygemby, w których namawiał swoich ziomków do wyjazdu. Ślązacy decydujący się na wyjazd do Teksasu byli stosunkowo zamożni. Podróż do Ameryki, nawet w najtańszej klasie, była kosztowna i tylko nieliczni, posiadający pewien kapitał mogli sobie na nią pozwolić. Przed wyjazdem chłopi sprzedawali swoją ziemię i dobytek. Pierwsi emigranci opuścili Górny Śląsk jesienią 1854 roku. Odpływ emigrantów trwał przez trzy lata ze stałym natężeniem. Osadnicy pochodzili z powiatów leżących w granicach rejencji opolskiej. Były to: Opole, Strzelce, Toszek-Gliwice, Lubliniec i Olesno. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.