Polskie poznawanie świata

Przyczyny emigracji

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Przyczyny emigracji


Ślązacy decydowali się na emigrację z powodów ekonomicznych, społecznych oraz narodowych. Ludzie byli niezadowoleni z sytuacji, w której większość polska była dyskryminowana przez rządzącą mniejszość niemiecką.


Część planowała życie na emigracji pragnąc uciec przed poborem do armii pruskiej. Z chwilą ukończenia 20-go roku życia, każdy mężczyzna - obywatel Prus, był powoływany do wojska. Po odbyciu 3-letniej służby wojskowej, miał jeszcze 2-letnie zobowiązania wobec czynnej rezerwy. Po tym okresie przenoszony był do rezerwy, jednak aż do 40-stki, każdego roku musiał brać udział w 15-dniowych ćwiczeniach wojskowych. Jeszcze do 60-go roku życia, w razie wojny, mógł być powołany do wojska.

Do wyjazdu z kraju zmuszały też ludzi często powody osobiste. Ślązacy emigrowali, aby uniknąć nieporozumień rodzinnych, skandalu, aby połączyć się z rodziną, zobaczyć obce kraje, ale również dlatego, że wyjechali inni.

Istniał też szereg dodatkowych czynników, które powodowały emigrację i ją podtrzymywały. Wśród nich wymienić należy stały dopływ pomyślnych wieści z Ameryki, działalność agentów emigracyjnych, popieranie emigracji przez niemieckich właścicieli ziemskich oraz rozpowszechnianie się mocno przesadzonych wieści o dobrych warunkach życia w Teksasie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.