Polskie poznawanie świata

Kolejne grupy emigrantów

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Kolejne grupy emigrantów


Gdy w Teksasie osiedlali się pierwsi emigranci polscy, na Górnym Śląsku kolejne grupy chłopów przygotowywały się do odjazdu. W 1855 roku „gorączka teksaska” rozprzestrzeniła się bardziej na północ, na wsie wokół Olesna i Dobrodzienia, gdzie wiele rodzin rozpoczęło przygotowania do opuszczenia kraju.


Druga większa grupa Ślązaków (700 osób) opuściła ojczyznę jesienią 1855 roku. Pojechali, podobnie jak ich poprzednicy, pociągiem do Bremy gdzie zaokrętowali się na 3 statki: „Weser”, „Ostend”, „Gessner”. „Gessner” po 59 dniach przycumował w porcie Galveston, dwa pozostałe statki weszły do portu w Indianola. Nowi osadnicy udali się w głąb kraju, kierując się do San Antonio.

W 1856 roku nastąpił koniec masowej emigracji Ślązaków do Teksasu. W dalszym ciągu emigrowały jedynie pojedyncze osoby. Dokładna liczba wyjeżdżających nie jest znana, ale według doniesień ówczesnej prasy, wiosną 1856 roku Górny Śląsk opuściło 500 chłopów udających się do Ameryki.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.