Polskie poznawanie świata

Koniec emigracji - przyczyny

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Koniec emigracji - przyczyny


W latach 1854-56 wyemigrowało ze Śląska do Teksasu setki polskich chłopów. W kolejnych latach, ruch ten osłabł i ograniczył się tylko do kilku osób rocznie, by ustać ostatecznie z chwilą wybuchu amerykańskiej wojny domowej.


Na zahamowanie emigracji wpłynęło kilka przyczyn. Po pierwsze, uległa poprawie sytuacja ekonomiczna Ślązaków w kraju. Od 1856 roku, gdy uporano się z klęskami żywiołowymi, zwiększyły się plony. Ceny żywności zaczęły spadać, gdyż wraz z końcem wojny krymskiej na rynki niemieckie trafiło tanie rosyjskie zboże. Nastąpił rozwój przemysłu, szczególnie w zagłębiu węgłowym, i ludzie, którzy uprzednio byli potencjalnym materiałem na emigrantów, teraz mieli możliwość dodatkowego zatrudnienia.

Po drugie - zmieniły się warunki w Ameryce. W latach 1856-1857 panowała w Teksasie susza i sytuacja na terenach osadnictwa polskiego stała się dramatyczna. Koloniści nie śmieli już zachęcać swoich rodaków do przyjazdu. Poza tym w Ameryce pojawiły się nastroje antyemigracyjne, które nasiliły się jeszcze po kryzysie giełdowym w 1857 roku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.