5A.5 RÓG

pochodzenie: grupa etniczna Keczua, Huancayo, dep. Junin, państwo - Republika Peru

datacja: lata 70. XX w.

wymiary: wysokość 13,5 cm, szerokość 27, 5 cm, głębokość 27,9 cm

surowiec: róg bydlęcy

Ważnym składnikiem obrzędowości Indian Keczua z Wyżu Andyjskiego są instrumenty muzyczne. Sztuka o charakterze obrzędowym jest klasycznym przykładem twórczego zderzenia się kultur, w tym przypadku kultury indiańskiej i iberyjskiej. Efektem tego spotkania jest synkretyczny charakter sztuki ludowej regionu andyjskiego. Szczególnym przykładem jest zestaw instrumentów muzycznych, tworzący orkiestrę, która towarzyszy każdej ważnej uroczystości. Obok skrzypiec, klarnetu, trąbki i harfy, pojawiają się instrumenty lokalne: charango, fletnia Pana, piszczałka, bęben czy róg wakawakra, wykonany z połączonych kawałków krowich rogów, a używany m.in. podczas indiańskiej corridy.

 

Wypożyczono z Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS/EP/610).

 

Źródło:

Jaskulski Janusz, Od dmuchawki do strzelby. Indiańskie rękodzieło w zbiorach polskich, w: Ameryka Indiańska. Spotkanie dwóch światów. Katalog wystawy, Poznań: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1992.

 

Opracowała: Anita Czerner-Lebedew.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.