Polskie poznawanie świata

5B.14 NACZYNIE GLINIANE

5B.14 NACZYNIE GLINIANE

pochodzenie: grupa etniczna Keczua, Huacho sin Pescado, okolice Limy, państwo - Republika Peru

datacja: początek XX w.

wymiary: 42 x 35,5 cm

surowiec: glina

Naczynia tego typu nazywane są w j.  hiszpańskim olla (garnek),  w j. keczua muti manka. Garnek został ulepiony z beżowej gliny i pomalowany glinką w kolorze ceglastym. Ma kształt jajowaty, dno okrągłe, brzusiec zakończony szerokim, odchylonym na zewnątrz kołnierzem wylewu.

Naczynie służyło do gotowania w wodzie białej kukurydzy o dużych ziarnach (mote). Gdy ziarna odpowiednio spęcznieją odkłada się je do innego naczynia. Przygotowane w ten sposób ziarno jest dodawane do różnych zup.

Dawniej w takich naczyniach gotowano zmieloną kukurydzę zmieszaną z wodą, z której później przygotowywano chichę. Od połowy XX w. naczynia tego typu (generalnie ceramika) są wypierane przez żelazne kotły kupowane na wybrzeżu

Prezentowane naczynie pokryte jest warstwą sadzy, co świadczy o wieloletnim użytkowaniu, według ostatnich właścicieli garnek ten zakupił ich dziadek 70 lat wcześniej (pocz. XX w.) i od tego czasu jest on użytkowany  w tej rodzinie.

Eksponat został zakupiony przez Teresę Walendziak, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego Warszawie w czasie Polskiej Wyprawy Naukowej w Andy w 1978 r.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 18 180).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.