Polskie poznawanie świata

5B.11 NACZYNIE ANTROPOMORFICZNE

5B.11 NACZYNIE ANTROPOMORFICZNE

pochodzenie: grupa etniczna Szipibo, dep. Ucayali, państwo - Republika Peru

datacja: II poł. XX w.

wymiary: 28 x 30,0 cm

surowiec: glina

Naczynie wykonane z gliny w stylu charakterystycznym dla Szipibo. Garncarstwo – według Anny Kowalskiej-Lewickiej, która w 1948 roku prowadziła wśród nich badania etnologiczne – jest jednym najciekawszych i najbardziej rozwiniętych przemysłów. Zazwyczaj naczynia są cienkie, delikatne a co za tym idzie łatwe do stłuczenia, dlatego kobiety muszą często uzupełniać swoją zastawę kuchenną. W połowie XX w. niemal obok każdej chaty znajdował się mały szałas – warsztat przeznaczony do wyrobu ceramiki. Garncarstwo jest rzemiosłem typowym dla kobiet. Garncarka przed przystąpieniem do pracy przygotowuje dokładnie surowiec. Następnie przygotowuje narzędzia: niewielką deseczkę, kawałek tkaniny bawełnianej, żarna drewniane o nieckowatym kształcie,, różnych rozmiarów elipsoidalne gładziki. Po czym przystępuje do pracy. Najpierw wykonuje dno a potem dolepia do niego wałeczki gliny formując w ten sposób ściany naczynia. Kiedy osiągają one odpowiednią wysokość za pomocą gładzików zaczyna ściany gładzić, nadając właściwy kształt naczyniu. Po zakończeniu pracy należy naczynie wysuszyć. W przypadku naczyń służących do gotowania następuje wypalanie. Jeśli zaś chodzi o naczynia przeznaczone do malowania muszą one przejść wiele procesów zanim dojdzie do ich wypalenia.

Prezentowane naczynie należy do naczyń malowanych, jest ma wysoką stopkę, okrągły brzusiec w połowie przewężony, wysoki i okrągły wylew, która ozdobiona jest wyobrażeniem ludzkiej twarzy. Kształt twarzy, oczy i włosy postaci zaznaczone brązowymi liniami. Dolna część naczynia pomalowana na ciemnobrązowy kolor z beżowym zygzakiem.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 23 608).

 

Źródła:

Kowalska-Lewicka Anna – Shipibo, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1969.

Karta katalogu naukowego PME – Magdalena Guziejko.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.