5B.1 MISA Z TYKWY

pochodzenie: Departament Martyniki

datacja: lata 80. XIX w.

wymiary: 7,5 x 19,3 x 19,8 cm

surowiec: tykwa

Misa została wykonana przez ludność pochodzenia negroidalnego zamieszkującą Martynikę. Czarna misa zdobiona jest beżowym ornamentem (naturalny kolor tykwy). Wykonana z połowy owocu tykwy, barwiona farba roślinną, ornament wybierany (geometryczny i fitomorficzny).

Martynika to wyspa leżąca w archipelagu Małych Antyli (Karaiby) odkryta przez Krzysztofa Kolumba (1502). Pierwsi francuscy osadnicy pojawili się w XVII w., od tego czasu wyspa pozostawała nieomal nieprzerwanie pod władaniem Francji. Francuscy plantatorzy sprowadzali na wyspę czarnych niewolników, uzyskali oni wolność dopiero w roku 1848. Do dzisiaj tworzą oni swoistą, oryginalną, kreolską kulturę wyspy. Od 1946 roku Martynika ma status zamorskiego departamentu Francji.

Eksponat pozyskał w terenie Józef Siemiradzki w czasie badań geologicznych prowadzonych na wyspach Małych Antyli (Gwadelupie i Martynice)  w 1883 r.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 16 730).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Martynika.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.