5B.4 MISA Z TYKWY

pochodzenie: Departament Martyniki

datacja: lata 80. XIX w.

wymiary: 9 x 17,5 x 18,8 cm

surowiec: tykwa

Misa została wykonana przez ludność pochodzenia negroidalnego zamieszkującą Martynikę. Czarna misa zdobiona jest beżowym ornamentem (naturalny kolor tykwy).Wykonana z połowy owocu tykwy, barwiona farba roślinną, ornament geometryczny i fitomorficzny.

Martynika stała się dość przypadkowo obiektem zainteresowań polskiego naukowca Józefa Siemiradzkiego (geologa, etnografa, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie), który na początku lat 80. XIX w. w drodze do Ameryki Południowej przeprowadził badania geologiczne na wyspach Małych Antyli – Gwadelupie i Martynice – oraz w Panamie. Po powrocie do Europy uzyskał na Uniwersytecie w Tartu w r. 1884 stopień magistra na podstawie monografii geologicznej Verhältnisse der Insel Martinique (Dorpat 1884).

Eksponat pozyskał w terenie Józef Siemiradzki w czasie badań geologicznych prowadzonych na wyspach Małych Antyli (Gwadelupie i Martynice) w 1883 r.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 16 746).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak

http://www.ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/jozef-waclaw-siemiradzki

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.