Frankowska Maria


Polska antropolog i etnohistoryk w latach 1967-68, 1975-76, 1981 prowadziła badania w Meksyku, a w roku 1971 z kolei na Kubie.


Związana była z poznańskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesowały ją głównie późne okresy prekolumbijskie, w tym także czasy kolonialne, a w szczególności historia współczesnych Indian. Była pionierką interdyscyplinarnych badań, łaczących historię, etnografię oraz archeologię. Publikowała głównie na temat polityki, gospodarki oraz religii takich cywilizacji jak Majowie, Inkowie oraz Aztekowie. Przygotowywała katalog do pierwszej polskiej wystawy poświęconej całkowicie sztuce prekolumbijskiego Meksyku, która miała miejsce w Warszawie w 1965 roku - „Sztuka starożytnego Meksyku”. Odegrała dużą rolę w wymianie polsko – meksykańskiej zabytków etnigraficznych. Stworzyła Narodowy Kongres Amerykanistów w Polsce.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.