Polskie poznawanie świata

Przejawy polskich badań antropologicznych

Przejawy polskich badań antropologicznych

1. Istnienie instytucjonalnych placówek naukowych (uniwersyteckich i PAN) oraz towarzystw specjalistycznych, zajmujących się daną tematyką:
- placówki uniwersyteckie: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zakład Etnologii w Instytucie Archeologii i Etnologii na Uniwersytecie Gdańskim, Zakład Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Łódzkim, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Centrum Studiów Latynoamerykańskich (CESLA) na Uniwersytecie Warszawskim, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim.

- placówki Polskiej Akademii Nauk (PAN): Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.

- towarzystwa specjalistyczne: Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Komisja Amerykanistyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, Sekcja Amerykanistyczna Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W Stanach Zjednoczonych: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Etnologiczne.

2. Prowadzenie badań terenowych na obu kontynentach.

3. Prowadzenie wykładów uniwersyteckich, poświęconych problematyce dziejowej i społeczno-kulturowej obu kontynentów.

4. Antropologiczne publikacje naukowe w polskich i zagranicznych wydawnictwach.
Spośród polskich czasopism etnologicznych, najważniejsze, w których ukazały się artykuły o tematyce amerykanistycznej, to: „Etnografia Polska”, „Lud”, „Ethnologia Polona”, „Estudios Latinoamericanos”, „Tawacin”, „Indigena”.

5. Udział badaczy w światowych i krajowych konferencjach (ich organizowanie, współorganizowanie oraz wygłaszanie referatów).

6. Prace doktorskie i habilitacyjne z zakresu etnologii i antropologii amerykanistycznej.

7. Kolekcje przedmiotów o charakterze etnograficznym, znajdujące się w polskich i zagranicznych muzeach (dzięki temu możliwe jest prowadzenie badań etnohistorycznych i problemowo-monograficznych, a także organizowanie wystaw muzealnych). 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.