Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także Starożytny Egipt - III okres przejściowy

Wprowadzenie

Osada z okresu kermańskiego. Widok z latawca, fot. M. Szmit, D. Cieślowski

Ślady działalności ludzkiej w rejonie IV katarakty na prawym brzegu Nilu odkryte przez Gdańską Misję Archeologiczną obejmowały wszystkie niemal epoki historyczne, od paleolitu po islam - łącznie zostało tam zarejestrowanych 760 stanowisk tego typu, w tym 376 zakwalifikowanych jako różnego rodzaju stanowiska osadnicze.


Liczba ta zawiera ich różne rodzaje, rozległe osady o powierzchni nawet do kilku hektarów, miejsca okupowane przez małe grupy ludzi, okresowe obozowiska, fortyfikacje, cmentarzyska. Jednakże różnorodność form obiektów znajdowanych na powierzchni nie była zbyt imponująca. Najprostszą formą obiektów były kręgi kamienne różnych rozmiarów, utworzone przez pojedynczy rząd średnich rozmiarów kamieni. Inną grupę tworzyły niskie kamienne murki układane według prostego planu geometrycznego, czasem wolnostojące o znacznej przestrzeni wewnętrznej, czasem zamykające przestrzeń pomiędzy skałami, niekiedy zaś będące linearnym przedłużeniem dostawionym do pionowego lica skał. W rejonie koncesji odkryto również budowle z kamienia i cegły suszonej, zachowane czasami do znacznych wysokości przekraczających nawet 2 metry, w tym dwa kościoły z okresu chrześcijańskiego. Wreszcie natrafiano także na obiekty o różnych kształtach i kamiennych konstrukcji, które nie były grobami (jak udowodniły to wykopaliska) ich funkcja pozostała jednak niewyjaśniona.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.