Polskie poznawanie świata

Joachim Śliwa

Zobacz także Starożytny Egipt - Średnie państwo

Joachim Śliwa

W 1969 roku ukończył rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Marii Bernhard. W 1975 roku uzyskał habilitację, a w 1988 roku tytuł profesora.

 

Od 1978 roku był kierownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej, a po reorganizacji Zakładu Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Egiptu pojechał po raz pierwszy w 1966 roku. W latach 1979-1988 prowadził badania wykopaliskowe w Tell el-Sagha, gdzie znajdowały się pozostałości osady robotników datowanej na okres Średniego Państwa (ok. 2133-1786 roku p.n.e.).

Profesor Joachim Śliwa jest autorem i współautorem kilkunastu książek i ponad 400 artykułów naukowych i popularno-naukowych. Redagował „Studia z Archeologii Śródziemnomorskiej”, „Prace Archeologiczne”, „Recherches archéologiques” oraz „Studies in Ancient Art and Civilization”. Jego prace dotyczące egipskich skarabeuszy oraz wyrobów drewnianych stanowią obecnie podstawę do dalszych studiów w tych tematach.

Obok zainteresowań związanych z badaniami terenowymi, profesor Joachim Śliwa zajmuje się dziejami kolekcjonerstwa sztuki antycznej. Opracował m.in. zabytki znajdujące się w zbiorach Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przywrócił pamięć o wielu wczesnych polskich badaczach i kolekcjonerach.

Wykształcił kolejne pokolenia archeologów, które obecnie z sukcesami prowadzą niezależne badania w basenie Morza Śródziemnego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.