Polskie poznawanie świata

Krzysztof M. Ciałowicz

Zobacz także Starożytny Egipt - życie codzienne

Krzysztof M. Ciałowicz

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. W latach 1972-7 studiował archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ), rozprawę doktorską obronił w roku 1985.

 

Habilitację uzyskał w 1994 roku. Tytuł profesora z rąk prezydenta RP otrzymał w 2002 roku, a od 2012 roku piastuje stanowisko profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie (od 2008 roku) pełni także funkcję Dyrektora Instytutu Archeologii UJ.

Przedmiot jego badań stanowi archeologia i sztuka starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem okresów formowania pierwszych cywilizacji. Najważniejszy nurt zainteresowań badawczych wiąże się z genezą państwa egipskiego oraz z zagadnieniami początków monarchii, religii i sztuki w tym rejonie świata. Jest autorem sześciu książek (zob. m.in. Początki cywilizacji egipskiej, Warszawa-Kraków 1999; La naissance d'un royaume. L'Égypte des la période prédynastique a la fin de la Iere dynastie, Kraków 2001) i kilkudziesięciu artykułów, m.in. dotyczących symboliki przedstawień władcy w okresie predynastycznym w Egipcie.

Uczestniczył w badaniach wykopaliskowych w Polsce, Bułgarii, Izraelu, na Spitsbergenie, a przede wszystkim w Egipcie i Sudanie. Od 1998 jest kierownikiem krakowskiej części ekspedycji na stanowisku z okresu formowania się państwa egipskiego w Tell el-Farkha (Delta Nilu).

Jest członkiem wielu towarzystw i instytucji naukowych w kraju i za granicą (Komisja Orientalistyczna Oddziału PAN w Krakowie; Komisja Filologii Klasycznej PAU w Krakowie; International Association of Egyptologists; członek Rady Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego; Rady Naukowej kongresów "Egypt at its Origins" i Prezydium Komisji Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.