Polskie poznawanie świata

Mariusz Jucha

Zobacz także Starożytny Egipt - III okres przejściowy

Mariusz Jucha

Ukończył studia archeologiczne w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1997 roku broniąc pracę magisterską pt. "Egipskie osiedla rzemieślnicze. Funkcje - mieszkańcy - architektura".

 

W 2001 roku obronił pracę doktorską pt. "Tell el-Farcha 1987-1999. Ceramika predynastyczna i wczesnodynastyczna" uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych. Stypendysta Fonds d'Aide aux Lettres Polonaises Independantes, Fundacji im. Stefana Batorego oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Kilkakrotnie przebywał na stypendiach w Egipcie połączonych z udziałem w terenowych pracach badawczych na stanowiskach: Tell el-Farkha, Sakkara, Tell Atrib, Deir el-Bahari, Naqlun, Qasr el-Sagha. W 1997 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie na Najlepszą Pracę Magisterską o Krajach Arabskich zorganizowanym przez Biuro Kulturalne Ambasady Egiptu w Warszawie, Fundację Współpracy z Krajami Arabskimi "Arabis" oraz Krajową Izbę Budownictwa.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach z zakresu historii, sztuki i architektury starożytnego Egiptu, z naciskiem na okres protodynastyczny i wczesnodynastyczny.

Był kierownikiem badań powierzchniowych na obszarze prowincji Ash-Sharqiyyah (w północno-wschodniej części Delty Nilu), a obecnie (od 2008 roku) prowadzi badania na stanowisku Tell el-Murra w tej samej prowincji.

Jest autorem ponad 30 prac wydanych w polskich i międzynarodowych publikacjach naukowych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.