Polskie poznawanie świata

Nowatorskie metody

Zobacz także Badania ośrodka gdańskiego - Awlib

Nowatorskie metody

Kadero (Sudan), 1975 r. Polskie badania wykopaliskowe. Dr Lech Krzyżaniak w trakcie eksploracji grobu (Archiwum MAP, http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/prof-lech-krzyzaniak/galeria-wg-tematow/badania-wykopaliskowe/)

Dzięki studiom pod okiem takich mistrzów jak prof. Józef Kostrzewski i prof. Wojciech Kóčka oraz za sprawą ogromnego doświadczenia w pracach terenowych, metody badawcze, które Lech Krzyżaniak i Michał Kobusiewicz zastosowali w Kadero były nowatorskie w skali północno-wschodniej Afryki. 

 

Zespół badawczy składał się ze specjalistów różnych dziedzin. Takie interdyscyplinarne podejście do badań archeologicznych w połączeniu z precyzyjnym namierzaniem wszystkich artefaktów pozwoliło na przeprowadzenie wnikliwych, wieloaspektowych badań.

Członkami zespołu badawczego byli:

- antropolodzy fizyczni, który badali szczątki ludzkie pod kątem określenia wieku, płci, schorzeń i cech szczególnych;

- archeolodzy specjalizujący się w analizach określonych grupach zabytków, na przykład: zabytków ceramicznych, krzemiennych, kamiennych, szczątkach zwierzęcych, ozdób itd.;

- geomorfolodzy i geolodzy, badający strukturę i sposób powstawiania kolejnych warstw naturalnych na stanowisku oraz w jego otoczeniu;

- paleobotanicy, analizujący pozostałości roślinne znajdowane w grobach i warstwach kulturowych.

Dodatkowo wybrane zabytki, które przywieziono do Polski były poddawane dalszym specjalistycznym analizom, na przykład:

- traseologicznym w poszukiwaniu śladów użytkowania na powierzchni;

- pomiarowi zawartości izotopu węgla C14, w celu określenia wieku zabytków.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.