Polskie poznawanie świata

Dr Marta Osypińska

Zobacz także Badania ośrodka Krakowskiego

Dr Marta Osypińska

Rozprawę doktorską obroniła w 2009 r., a na ekspedycje badawcze do Afryki jeździ od 12 lat.

 

Prowadzi międzynarodowy projekt badań nad osadnictwem epoki kamienia w Affad oraz wchodzi w skład wielu zespołów naukowych jako archeolog specjalizujący się w zakresie analiz dawnej fauny. Dzięki temu Marta Osypińska prowadzi prace zarówno w dolinie Nilu, na otaczających ją pustyniach, jak i na wybrzeżu Morza Czerwonego. Miejsca te były zasiedlane/używane przez ludzi w rozmaitych okresach przeszłości. Stąd dzięki analizie kości zwierzęcych pozyskanych w czasie tak różnorodnych badań Marta Osypińska może w swojej pracy zajmować się takimi kwestiami jak:

- dieta ludzi żyjących w przeszłości oraz jej zmiany na przestrzeni wieków i regionów;

- występowanie zwierząt dzikich i kwestie zmian klimatycznych;

- znaczenie zwierząt w dawnych społecznościach na podstawie np.: miejsca znalezienia szczątków (świątynia, grób), śladów na kościach lub porównania ze sztuką naskalną.

Dr Marta Osypińska jest autorem ponad 30 artykułów, które opublikowano w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Obecnie pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.