Polskie poznawanie świata

Dr Agnieszka Mączyńska

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Dr Agnieszka Mączyńska

W 2004 roku obroniła rozprawę doktorską. W 1999 roku uczestniczyła po raz pierwszy w pracach archeologicznych w Afryce. Od tamtego czasu regularnie wyjeżdża do Egiptu, gdzie prowadzi badania na stanowisku Tell el Farkha.

 

Jest specjalistką w zakresie analizy zabytków ceramicznych. Na podstawie tego materiału stara się rozpoznać szlaki handlowe łączące Deltę Nilu z innymi osiedlami/ośrodkami we wschodnim basenie Morza Śródziemnego. Swoje rozważania koncentruje na handlu w okresie powstawania pierwszych dynastii faraońskich w Egipcie. W tamtych czasach osada, której pozostałości są znane współcześnie jako Tell el Farkha, była bardzo ważnym ośrodkiem w Delcie Nilu. Agnieszka Mączyńska jest autorem ponad 30 tekstów, które ukazały się w publikacjach polskich i międzynarodowych. Ponadto bardzo aktywnie zajmuje się popularyzacją archeologii m.in. badań nad przeszłością Afryki. Obecnie jest kierownikiem Działu Wystaw i Edukacji w Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.