Polskie poznawanie świata

Dr Przemysław Bobrowski

Zobacz także Starożytny Egipt - Średnie państwo

Dr Przemysław Bobrowski

Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Od 15 lat uczestniczy w ekspedycjach badawczych eksplorujących Afrykę. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na najstarszych okresach historii ludzkości, ze szczególnym nastawieniem na przemiany społeczno-kulturowe i środowiskowe w okresie neolitu (około 6500-3500 lat p.n.e.).

 

Brał udział w Combined Prehistoric Expedition. Obecnie jest kierownikiem prac archeologicznych prowadzonych w Sudanie w rejonach Bir Nurayet oraz Khor Shambat. Pierwsze z wymienionych miejsc zlokalizowane jest w trudno dostępnych i słabo zaludnionych wzgórzach Morza Czerwonego. Polacy, w latach 90. XX wieku natrafili w tamtym rejonie m.in. na rozległą galerię ze sztuką naskalną. Ekspedycja kierowana przez Przemysława Bobrowskiego prowadzi tam regularne prace dokumentacyjne i badawcze. Khor Shambat znajduje się z kolei w bardzo zaludnionym miejscu, jest częścią aglomeracji tworzącej stolicę Sudanu. Prace archeologiczne mają tam charakter ratowniczy. Na trasie budowy drogi polscy badacze odkryli bogato wyposażone cmentarzysko z okresu neolitu. Przemysław Bobrowski jest autorem ponad 20 prac, które zostały opublikowane w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.