Polskie poznawanie świata

Dr hab. Andrzej Rozwadowski

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Dr hab. Andrzej Rozwadowski

Rozprawę doktorską obronił w 1999 roku, a habilitację otrzymał w 2009 roku. Jego osoba jest zazwyczaj wiązana z badaniami sztuki naskalnej Azji, jednak ze względu na szerokie spektrum zainteresowań i chęć ujęcia tematu w skali globalnej, Andrzej Rozwadowski prowadził także badania w Europie, Ameryce oraz Afryce.

 

W 2001 roku wyjechał do Johannesburga (RPA), gdzie w Rock Art Reach Institute zapoznał się ze sztuką południowej Afryki. Od tamtego czasu uczestniczył w badaniach petroglifów w Sudanie – w rejonie IV Katarakty Nilu oraz w Egipcie – w oazie Dachla. Sztukę naskalną w skali globalnej postrzega jako fenomen kryjący w sobie głębsze treści, które można „wiązać ze światem wierzeń, rytuałów, początków komunikacji międzyludzkiej, może początków religii w ogóle”. Jest autorem trzech książek i redaktorem dwóch kolejnych. Jest autorem licznych artykułów, które ukazały się w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Obecnie pracuje w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.