Polskie poznawanie świata

Poznawanie Prahistorii Afryki

Zobacz także Starożytny Egipt - Religia

Poznawanie Prahistorii Afryki

Rok 1959 studenckie wakacje Lecha Krzyżaniaka i Michała Kobusiewicza (Archiwum MAP; http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/prof-lech-krzyzaniak/galeria-wg-tematow/towarzyskie/)

Prahistoria to najstarszy, a jednocześnie najdłuższy okres w dziejach ludzkości (około 2 mln – 3000 lat p.n.e.). W tamtym czasie wykształcił się nasz gatunek.

 

Początki prahistorii sięgają kilka milionów lat wstecz do czasów, kiedy powstały pierwsze form człekokształtnych. Koniec tego okresu wyznacza wykorzystanie gospodarki wytwórczej, to znaczy uprawy roślin i hodowli zwierząt oraz opanowanie umiejętności wytwarzania narzędzi z metali. Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem odkrywają jak zmieniało się podejście pierwszych ludzi do życia i śmierci. Jak nasi przodkowie zdobywali wiedzę na temat otaczającego go świata i jak uczył się tę wiedzę wykorzystywać.

Archeolodzy studiując najstarsze szczątki stykają się z ponadczasowymi pytaniami o przyczyny istnienia człowieka i naszego miejsca na Ziemi. Nie inaczej jest w przypadku prahistorii Afryki. W północno-wschodniej części tego kontynentu miały miejsce niesamowite wydarzenia, rozciągające się w czasie, jednak ich skutki są ważne dla nas wszystkich. Na tym terenie u schyłku pradziejów (około 3000 lat p.n.e.) wykształciła się jedna z pierwszych cywilizacji - Egipt faraonów, która przez kolejne tysiąclecia oszałamiała swoimi osiągnięciami.

Badania nad prahistorią Afryki zainicjowali w latach 60. XX wieku dwaj przyjaciele ze studiów Lech Krzyżaniak oraz Michał Kobusiewicz. Obaj w 1992 roku zostali uhonorowani tytułami profesorów. To im można zawdzięczać wiele osiągnięć w zakresie badań nad prahistorią Afryki. Do najważniejszych można zaliczyć odkrycia i długoletnie badania na stanowisku w Kadero (Sudan Centralny) oraz udział, a obecnie kierownictwo w najdłużej działającej ekspedycji międzynarodowej badającej prahistorię Afryki Północno-Wschodniej – Combined Prehistoric Expedition. Obaj profesorowie wykształcili swoich uczniów, którzy obecnie prowadzą własne badania nad najstarszymi dziejami ludzkości i odnoszą w tym zakresie sukcesy na arenie międzynarodowej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.