Polskie poznawanie świata

Drugi okres przejściowy

Zobacz także Badania ośrodka Poznańskiego

Drugi okres przejściowy

Objęcie władzy przez XV dynastię tzw. hyksoską w Delcie zbiegło się z przeniesieniem władców głównej linii panującej dotychczas w Iczitawi do Teb. Hyksosi – przybysze z obszarów Syro-Palestyny, stopniowo opanowywali coraz większe połacie kraju, aż niemal cały Egipt znalazł się pod ich panowaniem.

 

Początkowo obie panujące dynastie – Hyksosi i Tebańczycy, tolerowały swoja obecność, z czasem jednak zaczęło dochodzić do utarczek i prób odzyskania terenów na północy kraju przez panujących w Tebach władców. Wyprawy militarne podjęto również w kierunku południowym, gdzie obszar Nubii będący w czasach Średniego Państwa pod panowaniem Egiptu, znalazł się w rękach pochodzących z południa władców Kermy, którzy weszli w sojusz z Hyksosami. Dzieło usunięcia Hyksosów z Egiptu szerszą skalę podjął Kamose, a dokończył je jego syn Ahmes I, który podbił Deltę i ponownie zjednoczył kraj dając szansę powstania kolejnej, XVIII dynastii, panującej nad całym krajem.

Mimo iż dynastia hyksoska nie była rdzennie egipska, i przez następców na egipskim tronie Hyksosi traktowani byli jak najeźdźcy, pozostałości z okresu ich panowania wskazują, że nie usiłowali oni narzucić za wszelką cenę własnego systemu rządów, ale wpasowali się w ten, który już w Egipcie obowiązywał. Używali egipskiej, królewskiej tytulatury, stosowali pismo hieroglificzne, a w sferze religijnej zaadaptowali egipski system wierzeń wprowadzając do niego, także w sferze ikonografii, wątki azjatyckie. W okresie ich panowania pojawiło się szereg innowacji, stanowiących przyczynek do późniejszego rozwoju kraju, głównie w sferze technologicznej i wojskowej. Pojawił się nowy rodzaj broni, np. łuk kompozytowy, rozwinęła się produkcja brązu, co pozwoliło na udoskonalenie uzbrojenia, na szerszą skalę w wyprawach militarnych zastosowano konie.


Architektura i sztuka

Czasy Drugiego Okresu Przejściowego nie sprzyjały rozwojowi sztuki. W Delcie, gdzie spora część ludności była ludnością napływową, widać w sztuce pewne naleciałości azjatyckie. W Górnym Egipcie natomiast utrzymał się styl wywodzący się jeszcze z okresu Średniego Państwa. Zabytki, zrówno architektury jak i sztuki z tego okresu są jednak bardzo nieliczne.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.