Polskie poznawanie świata

Trzeci okres przejściowy

Zobacz także Starożytny Egipt - życie codzienne

Trzeci okres przejściowy

Okres czasu obejmujący czasy panowania od XXI do XXIV dynastii, to okres ponownej dezintegracji kraju. Choć formalnie panowanie nad Egiptem sprawowali królowie XXI dynastii rezydujący w Delcie, w nowej stolicy – Tanis, to na południu kraju faktyczna władza należała do arcykapłanów Amona w Tebach.

 

Mimo to, okres ten uchodzi za względnie stabilny i spokojny. Jedynie Szeszonk I, pierwszy faraona XXII dynastii, podjął wyprawę do Syro-Palestyny, celem odzyskania kontroli nad tym obszarem, wysiłki te ustały jednak wkrótce wraz z jego śmiercią. Stan względnej stabilizacji utrzymał się do schyłku panowania kolejnej dynastii – XXII, zwanej libijską, która głównym centrum administracji kraju uczyniła miasto Bubastis w Delcie. Okres niepokojów, a w konsekwencji wojny domowej, rozpoczął się w czasach panowania Takelota II. Podłożem konfliktu stała się próba osadzenia syna i następcy Takelota na tronie arcykapłana Amona w, niezależnych do tej pory od władzy w Delcie, Tebach. Do konfliktu doszło również na terenie samej Delty, gdzie w Leontopolis założona została XXIII dynastia, a w Sais Tefnacht założył dynastię XXIV. Podział wewnętrzny kraju zachęcił pochodzących z Nubii Kuszytów do podbicia Egiptu.


Architektura i sztuka

Pozostałości architektury z tego okresu są nieliczne. Tanis – nowe centrum administracyjne, powstało z bloków sprowadzonych z dawnej stolicy Ramessydów – Pi-Ramzes. W mieście powstała wielka świątynia Amona, Mut i Chonsu w planie podobna do jej pierwowzoru – świątyni tych bóstw w Karnaku. Wiadomo, że w Bubastis powstała świątynia Bastet, wiele nowych budowli powstało również w Sais. Ponieważ jednak już w starożytności budowle te służyły za źródło kamienia, do naszych czasów pozostały jednymi smętne resztki.

Grobowce królów XXI i XXII dynastii odkryte zostały w Tanis. Istniejące nad nimi kaplice kultu grobowego zostały zniszczone przez późniejszą zabudowę, ale zachowały się komory grobowe wraz z wyposażeniem. Znaleziono m.in. srebrne sarkofagi, złote maski, złotą i srebrną biżuterię, liczne figurki z brązu wysokiej jakości. Przedmioty te świadczyły o wysokim poziomie artystycznym ówczesnych rzemieślników.

Z okresu tego pochodzą wspaniale dekorowane sarkofagi. Przedstawiano na nich sceny kultowe, bóstwa, sceny z podróży przez Zaświaty, teksty magiczne. Dekoracja sarkofagów osiągnęła mistrzostwo w czasach panowania XXI dynastii.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.