1.1 AMFORA

pochodzenie: Edfu, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: obiekt niedatowany

wymiary: wysokość 55 cm, maksymalna średnica 26,7 cm

surowiec: ceramika

W starożytności amfory były bardzo popularnymi naczyniami wykonywanymi z gliny. Były to wysokie, smukłe naczynia o wydłużonym brzuścu z dwoma umieszczonymi symetrycznie po bokach uchwytami. Wykorzystywane były do przechowywania i transportu płynów (wina, oliwy, miodu, etc.). Charakterystyczny stożkowaty kształt dna amfory można jeszcze zobaczyć we współcześnie używanych naczyniach glinianych.

Prezentowany obiekt wykonany z gliny wypalanej techniką toczenia, posiada jedno ucho i stożkowate dno. Pochodzi z Edfu (w czasach rzymskich zwane Apollonopolis Magna), miasta usytuowanego w południowym Egipcie na zachodnim brzegu Nilu. W starożytności region ten był ważnym ośrodkiem produkcji rolniczej. Edfu pełniło także funkcję nadgranicznego centrum handlowego, stąd znajdywane tam naczynia służące do transportu towarów. Jego zamożność wynikała z położenia na szlaku handlowym wiodącym przez Pustynię Arabską w stronę Morza Czerwonego.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (140 882).

 

Opis zdjęcia:
Współczesna ceramika egipska na targu w Asuanie (południowy Egipt), fot. Anna Pinkas.

Źródła: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edfu.
 

Opracował: Lucjan Buchalik
 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.