1.10 BASTET

pochodzenie: Edfu, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: Stare Państwo (ok. 2675-2170 p.n.e.)

wymiary: wysokość 26 cm, średnica wylewu 15,5 cm

surowiec: alabaster egipski

Naczynie na oliwę wykonane z alabastru. Kształt naczynia cylindryczny, smukły. Powierzchnia naczynia bez zdobień, polerowana.

Termin "bastet", poza określeniem popularnego w starożytnym Egipcie typu naczynia alabastrowego, odnosi się również do egipskiej bogini Bastet. W mitologii egipskiej Bastet była boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono również, że chroni ona mężczyzn przed chorobami i demonami  Przedstawiana była jako kot lub kobieta z głową kota, często również ze skarabeuszem na głowie. Ośrodkiem jej kultu w starożytnym Egipcie było miasto Bubastis, gdzie ku jej czci organizowano orgiastyczne uroczystości. W rejonie świątyni odkryto również liczne mumie pochowanych tam kotów. Zwierzęta te otaczano w Egipcie szczególną czcią, a po śmierci mumifikowano i chowano w naczyniach drewnianych lub kamiennych przedstawiających kota, określanych również jako bastet.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (139 965).

Źródła: 
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata-print?id=8994
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bastet

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.