1.12 NASZYJNIK

pochodzenie: Aszkot, państwo - Republika Sudanu

datacja: Okres Postmeroicki, (IV-VI w.)

wymiary: długość 59 cm, średnica paciorka 0,2-0,6 cm

surowiec: fajans, szkło

Naszyjnik złożony ze 113 paciorków, paciorki nanizane na sznurek zostały wykonane z fajansu oraz szkła. Szkło zostało odpowiednio wytopione i wyszlifowane do odpowiedniego kształtu. Natomiast fajansowe paciorki powstały poprzez odcisk w formie. W Starożytnym Egipcie biżuteria poza funkcją estetyczną pełniła również funkcję magiczną. Najpowszechniejszym typem biżuterii były amulety, chroniące właściciela przed złem i zapewniające mu szczęście. Biżuterię noszono zarówno za życia jak i po śmierci.

Prezentowany obiekt pochodzi z północnej części obecnej Republiki Sudanu, datowana na czas po upadku królestwa Kusz, którego stolica mieściła się wtedy w Meroe w IV w. n.e. Meroe to miejscowość znajdująca się na wschodnim brzegu Nilu. W jej pobliżu już w VIII w p.n.e. istniał silny ośrodek hutniczy. W samym mieście znajdowało się wiele pałaców oraz budowli sakralnych wzniesionych ku czci  bóstw egipskich i meroickiego Apedemaka.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (239 021).

Źródła: 
Dembska Albertyna – Kultura starożytnego Egiptu. Słownik, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1995.
http://www.chicochica.pl/historia-bizuterii-aid-246.html

Opracowała: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.