Polskie poznawanie świata

1.21 PALETKA DO ROZCIERANIA FARB

1.21 PALETKA DO ROZCIERANIA FARB

pochodzenie: Edfu, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: Średnie Państwo (ok. 2050 - 1760 r. p.n.e.)

wymiary: szerokość 9,2 cm, głębokość 6,1 cm

surowiec: serpentynit

Kamienna paletka do rozcierania farb (szminek). Prosty w formie przedmiot małych rozmiarów o gładkiej powierzchni bez zdobień. Kamień gładzony i polerowany.

Palety do rozcierania szminki należą do jednych z ciekawszych artefaktów odnajdywanych w grobowcach starożytnego Egiptu. Te kamienne płyty różnej wielkości, nierzadko bogato dekorowane, stanowią skarbnicę wiedzy na temat wierzeń i wydarzeń politycznych swych czasów.

Wśród przedmiotów codziennego użycia odkryto w grobowcach egipskich palety do rozcierania szminek, kremy, barwniki do ust i oczu, pudry oraz wiele innych przyrządów służących do upiększania ciała. Informacje o sposobach ich użytkowania przetrwały w starożytnych tekstach egipskich. Znajdują się w nich również porady jak niwelować oraz zapobiegać oznakom starości. Zachowały się także receptury używanych wówczas kosmetyków, choć niektóre z ich składników nadal pozostają tajemnicą.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (139 682).

Źródła:
http://tajemnice-egiptu.blog.onet.pl/2007/11/16/kosmetyki-w-egipcie/

Opracowała: Magdalena Bogdan

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.