Polskie poznawanie świata

1.13 AMULET - IB

1.13 AMULET - IB

pochodzenie: Arabska Republika Egiptu

datacja: I w p.n.e. – I w. n.e.

wymiary: wysokość 1,6 cm

surowiec: szkło

Amulet Ib w kształcie serca wykonany z nieprzejrzystego szkła w kolorze granatowym oraz żółtym. Rzemieślnicy Starożytnego Egiptu wykonywali wiele obiektów artystycznych ze szkła. Często szkło było barwione na różne kolory, układane warstwami.

W mitologii Starożytnego Egiptu serce było najważniejszym organem ludzkiego ciała, traktowano je jako siedlisko pamięci, intelektu, sumienia oraz namiętności. Podczas sądu Ozyrysa serce było ważone przez Anubisa. Stawiano je na szali wraz z piórem Maat. Waga serca decydowała o tym czy jego właściciel był godzien odrodzić się w życiu pozagrobowym. Jeśli było cięższe pożerał je Ammit, co uniemożliwiało życie pozagrobowe.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (200 195).

Źródła: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ib_(serce)

Opracowała: Małgorzata Dec

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.