2.10 POJEMNIK

nazwa: Ekibo

pochodzenie: grupa etniczna Bakonjo/Baniankore, Kasese, Kasese District, państwo - Uganda

datacja: 2014 r.

wymiary: dno: 12,5 x 20,5 cm,

              pokrywka: 12,5 x 18,8 cm

surowiec: włókno roślinne

Niewielkich rozmiarów pojemnik z pokrywką wykonany ze słomy i włókien roślinnych techniką plecionkarską. Służy do przechowywania i podawania żywności, podobnie jak pojemniki endiiro używane są przez wiele ludów zamieszkujących Ugandę

Przedmiot został wykonany przez Olivię Otizy (grupa etniczna Bakonjo), która jest jednocześnie sprzedawczynią. Na targu w Kasese prowadziła stoisko z odzieżą dla kobiet.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony na targowisku w Kasese na straganie Olivii Otiza, prowadząc sklepik z tekstyliami jednocześnie wytwarza plecione pojemniki.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2236/a-b).

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.