2.11 POJEMNIK

nazwa: Endiiro/Ekibo

pochodzenie: grupa etniczna Batoro, Katwe, Kasese District, państwo - Uganda

datacja: 2014 r.

wymiary: dno: 15 x 21 cm,

               pokrywa: 13 x 19 cm

surowiec: włókno roślinne, plastik

Niewielkich rozmiarów pojemnik z przykrywką wykonany ręcznie techniką plecionkarską. Przy wyplocie użyto tradycyjnej techniki. Przedmiot wykonany został ze słomy z dodatkową owijką z cienkiej syntetycznej taśmy.

Według niektórych źródeł służył zarówno do zabezpieczenia jedzenia jak i przygotowywania potraw z mąki z prosa. Podawano w nim również wedle tradycji posiłki specjalnym gościom – takim jak teściowie. Mariam – ostatnia użytkowniczka – podkreślała, że służy: „Do przechowywania ciepłych rzeczy”.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w domu Kassima Shabana od jego żony Mariam. Obiekty związane z kuchnią należą do wyposażenie żeńskiego. Zgodnie z panującą tradycją i zasadami podziału majątku na część żeńską i męską, przedmioty należące wyłącznie do kobiety, mogą zostać podarowane lub sprzedane jedynie za jej zgodą. Uzyskane w ten sposób pieniądze są własnością kobiety.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2234/a-b).

 

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.