2.13 PÓŁPRODUKT

nazwa: Orubugo

pochodzenie: grupa etniczna Baganda, Kyaniovu, Masaka District, państwo - Uganda

datacja: maj 2014 r.

wymiary: 183 x 45 cm

surowiec: przetworzona kora

Półprodukt na środkowym etapie produkcji. Pozbawiony sztywnych włókien w procesie uderzania tłuczkiem w korę zdjętą z drzewa. Na początkowym etapie produkcji karby na tłuczku są gęste o ostrych krawędziach, co ułatwia wykruszanie twardych włókiem, w trakcie dalszej produkcji karby na tłuczku stają się rzadsze i mają łagodniejsze krawędzie. Na ostatnim etapie produkcji są zupełnie pozbawione karbów. Półprodukt charakteryzuje się dużą ilością dziur, które w trakcie dalszej produkcji są niwelowane.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony od rzemieślnika Kawuchu Fudjensyo, jednego z ostatnich producentów tapy na tym terenie.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2289).

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.